For all of you that dont know what the hell Im talking about Ill repeat:
The head apiarist on campus here has a buncha honey. Its a mix of
clover, wildflower and something else...I forgot. She ONLY has it in 5
gallon buckets. She will sell me a 5 gallon bucket for $95 if I buy 5
of them. I can get them as soon as I get the money from you all that
want some but ONLY if we get 5 buckets worth.
A little math:
5 gallons honey = 60 pounds
$95/60 pounds = $1.58/pound
As I said, ONLY in 5 gallon buckets but you can split them up when you
get them. She has them on campus and ready to sell. She has a total of
10 buckets so more if we need it!!
Everyone that has emailed me they want in, do it again and let me know
how many POUNDS you want and we can get a buncha people in on a few
buckets rather than buying one on your own.
Here is who is in so far:
Jonathan Crist - 2 buckets
Me and cotten - 1 bucket
Let me know ASAP!!!
Kris
Show replies by date